Nyköpings Klätterklubb etablerar sig i Skavsta

Skavsta
Slutförda

Föreningen Nyköpings Klätterklubb, som bedriver både inomhus- och utomhusklättring, har under en längre tid letat efter en ny klubblokal och klätterhall. När en lämplig lokal blev ledig i Skavsta nappade de direkt. Lokalen ligger på Rotevägen i kvarter F11 och är cirka 440 kvm, i den största delen om 185 kvm är takhöjden 6,5 meter.

Med stöd av Leader Sörmlandskusten, RF-SISU och Nyköpings kommun kommer Nyköpings Klätterklubb att bygga cirka 240 kvadratmeter boulderväggar med landningsmattor och omkring 60 kvadratmeter väggar där man klättrar med rep och håller kurser inom repklättring. Hallen kommer även ha plats för ett litet gym och en social yta där man kan umgås.

Our projects

Arlandastad
Slutförda

Bankomat etablerar platskontor i Arlandastad

Bankomat har etablerat ett av sina platskontor - det vill säga lokaler som innehåller kontorsytor, depåer och uppräkningscentraler - i Arlandastad Groups etableringsområde Arlandastad.
Arlandastad
Slutförda

Stockholm Hotel Apartment - Longstay

Stockholm Hotel Apartment Longstayhotell möter efterfrågan av flexibla boendealternativ för längre vistelser och byggs med hållbarhet i fokus.
Arlandastad
Slutförda

Tunnel och huvudgata

Integrerat och välplanerat - så skapas de bästa förutsättningarna för en bra infrastruktur för Arlandastad. Med den nya tunneln under E4:an ökar tillgängligheten till området. Utöver den fullstora tunneln är utbyggnad av huvudstråket i hela området snart färdigställt.
Arlandastad
Slutförda

Bake My Day

Bake My Day erbjuder hantverksmässiga, äkta och generösa konditori- och bageriupplevelser. För det krävs rätt läge rätt lokaler och samarbete. Just därför har bolaget valt Arlandastad för sitt nya bageri på cirka 10 000 kvadratmeter.
Skavsta
Pågående

Nyköpings kommuns nya yrkesgymnasium i Skavsta

Totalt omfattar byggnationen cirka 6 700 kvm lokaler och cirka 3 500 kvm markyta. Sammanlagt rymmer de nya skollokalerna 330 elever. Inflyttning sker i etapper med första tillträde i januari 2027.
Arlandastad
Pågående

F60 Företagspark

F60 Företagspark - plats för företag i alla storlekar, stora som små - en blandning som ger positiva synergieffekter. Det kommer speglas i såväl arkitektur som områdesplanering.
Skavsta
Pågående

Ostlänken - med resecentrum på Skavsta

Genom Skavstaområdet ska den nya dubbelspåriga järnvägen Ostlänken byggas. Med ett resecentrum på Skavsta blir det enklare at byta mellan tåg, buss och flyg.
Skavsta
Pågående

Kvarter Skavstalund - för dig som vill vara med och bygga Skavsta

Kvarteret Skavstalund erbjuder företagsetablering för dig som vill vara med att bygga och utveckla Skavsta.
Arlandastad
Pågående

Training Academy

Arlandastad ger utrymme och rätt förutsättningar för en samlad plats för idrott, hälsa och innovation.
Arlandastad
Pågående

Scandinavian XPO etapp 2

Scandinavian XPO utvecklas och anpassas för att välkomna ännu fler verksamheter och besökare! Här hittar du numera kontorshotell, utbildningslokaler, showroom, vårdcentral och träningscenter för golf. Vad behöver din verksamhet?